Užitočné rady

Ak ste sa rozhodli pre hirudoterapiu je potrebné dodržať tieto odporúčania:

Týždeň pred hirudoterapiou pacient nesmie užívať  lieky na riedenie krvi:

Warfarin, Orfarin, Anopyrin, Ipaton, Ticlid, Ticlopidin, Heparin, Fraxiparine, Clexane a pod. antireumatiká: Brufen , Ibuprofen,Veral,Flugalin, a  pod. 

Prerušenie podávania liekov (liečby) na riedenie krvi je potrebné vopred konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Pred výkonom je potrebné sa osprchovať čistou vodou bez použitia voňavého mydla alebo šampónu. Neužívať

voňavku alebo toaletnú vodu. Najlepšie je  použiť detské mydlo. 

Pred výkonom terapie pacient nesmie fajčiť, piť alkohol, alebo jesť ťažké a aromatické jedlá ( mäso, cesnak, cibuľa). V deň terapie ( po priložení pijavíc) neodporúčame fyzickú prácu, cvičenia. Každá pijavica odsaje z rany 5 až 10 ml krvi. Pri odpadnutí pijavice z rany vyteká ešte 20 až 30 ml krvi. Rany môžu krvácať 24 hodín. Nie je to nebezpečné. Je to prirodzený stav a je súčasťou liečby. Prečisťuje ranu. Sterilný tampón priložený na ranu nesmieme odtrhávať! Pri pretrvávajúcom krvácaní je potrebné na sterilný tampón dať vrstvu vaty.

Najvhodnejšie je aplikovať PL ráno, aby 24 hod. pacient bol v pokoji. 

 

Po priložení pijavíc lekárskych je potrebne dodržiavať pitný režim – aspoň 2,5 litra denne.

Dva dni po výkone sa pacient nesmie kúpať. 

 

Rany si pacient nesmie škrabať ! V opačnom prípade sa do rany môže zaniesť infekcia! Pri každom priložení sa objaví začervenanie a malý opuch. V prípade výrazného opuchu alebo svrbenia rany je potrebné na opuchnuté miesto priložiť vlažný obklad jedného z týchto roztokov: octan hlinitý; hypermangán draselný; peroxid vodíka,

roztok sódy bikarbóny. Nepoužívať koncentrovaný lieh, ktorý ranu dráždi. 

V prípade výraznej alergickej reakcie,  lokálneho alebo celkového svrbenia  je  potrebné  konzultovať s  lekárom požitie antihistaminik (Claritin, Fenistil a pod.) 


Po  priložení  pijavíc  lekárskych na  koži  môžu  ostať stopy,  ktoré  niektorým  pacientom  môžu vadiť. Z týchto dôvodov pijavice nedávame na tvár. 

Aby nedošlo k zneužitiu a prenosu infekcie na ďalšieho pacienta  použité pijavice lekárske okamžite likvidujeme a nedávame ich domov! Z hygienických dôvodov nepodávame pijavice lekárske donesené pacientom! 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info