Kontraindikácie

Kedy sa nesmú použiť pijavice lekárske:

- pri poruche zrážanlivosti krvi - hemofília

- pri alergii na látku hirudín a lebo histamín

- poruchy imunitného systému - Existujúca imunosupresia

- v tehotenstve

- pri používaní liekov s obsahom olova

- pri liekoch na riedenie krvi

- pri hroziacom anafilaptickom šoku - alergia na uštipnutie hmyzom

- tepnová nedostatočnosť - posttrombotický syndróm

- ťažká chudokrvnosť - anémia

- vysoké štádia cukrovky

- pri poruchách hojenia sa rán

Nesmú sa používať u novorodencov a malých detí!

 

Pijavice lekárske nikdy nesmú byť použité na druhom pacientovi!

 

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na terapiu. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po terapii nadmerná únava, alebo naopak zvýšená aktivita:

- lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice lekárskej je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať, pretože je veľké riziko vzniku sekundárnej infekcie rany.

- vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie t.j. viac ako 24 hodín, alergie, infekcia rany a ťažko hojaca sa rana.

 

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej, niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Je známe, že pijavica lekárska  má v sebe symbiotickú baktériu Aeromonas hydrophila. Nie je to len prirodzená súčasť zažívacieho traktu, je to jediný mikroorganizmus prežijúci v zažívacom trakte pijavice. V skutočnosti je nutná pre vývoj a účel pijavice.

 

Aeromonas hydrophila - bežne sa vo vode nevyskytuje, spravidla to nie je organizmus ktorý by bol schopný vyvolať ochorenie. Tak ako aj iné druhy Aeromonas hydrophila vyvolajú v tele ochorenie len výnimočne. Najlepšie potlačí ochorenie Neomycin, potom Tetracyklin, Florfenicol voči Ampicilinom je rezistentná. Treba lekára informovať o používaní pijavice lekárskej. Terapia pijavicou lekárskou sa pre pacienta nestáva kontraindikáciou, zväčša ide len o náhodnú súhru viacerých faktorov, hlavne v súvislosti s tepnovou nedostatočnosťou.

 

Relatívne kontraindikácie

 

- kojaca matka

- ľahká chudokrvnosť

- silné vytváranie jaziev

- terapia s eso (Acetylsalicylsaure)

Terapia sa môže vykonávať len na dobre prekrvenej koži. Keď je koža veľmi bledá, namodravá, studená, endematózna - zamorená - je pijavica lekárska na týchto miestach nevhodná. Pijavica lekárska je teda nevhodná na priame miesto arteriálnej obštrukčnej choroby a blízko gangrény. Hranica zdravej oblasti nesmie byť prekročená. Pijavica je vhodná pri liečbe vredov a Thrombophlebitid, avšak je chybou dať pijavicu lekársku na hojaci sa vred a na priami okraj Ulcus cruris .

 

Vedľajšie účinky počas terapie

 

Stopa po prisatí

Normálne zahojenie nastane v priebehu pár týždňov, bez jazvy. U starších ľudí a ľudí s náchylnosťou na tvorbu jaziev, môže na mieste prisatia zostať mala jazvička. Veľmi malá zosvetlená jazvička je normálna.

Krvné podliatiny

Okolo ranky sa môže vyskytnúť krvavá podliatina, ktorá sa v priebehu pár dni úplne rozpustí.

Sčervenanie, svrbenie, nepríjemná reakcia

Po cca 1 hodine  až 48 hodinách po prisatí - môže dôjsť k miernemu opuchu spojené s miernym svrbením, porovnateľným s uštipnutím komára. Je to spôsobené prirodzenou reakciou na histamín. Ranka sa nesmie škrabať, môže vzniknúť infekcia, môže sa ochladiť a potierať s tea tre alebo krémami proti uštipnutiu komárom.

Dočasná slabosť

Po odobratí krvi môže nastať prirodzená reakcia na stratu kry - únava, je nutné oddychovať a zvýšiť príjem tekutín.

 

Zriedkavé vedľajšie účinky

 

Infekcia rany

Všetky známe prípady infekčnej nákazy boli v súvislosti s baktériou Aeromonas hydrofyli a nakazenou vodou, ako nositeľ nákazy. Preto je nutné pijaviciam lekárskym meniť vodu podľa certifikovaného dodávateľa. Liečba antibiotikami bola vždy úspešná a rýchla. Infekcia nastala vždy pri oslabenom imunitnom systéme, preto sa pijavice lekárske nesmú dávať ľuďom s oslabeným imunitným systémom.

Pri dodržaní nasledujúcich opatrení nehrozí žiadne riziko nakazenia rany

-  nedávať pijavicu lekársku pacientom s oslabenou imunitou

-  rešpektovať kontraindikácie

-  pijavicu lekársku pred použitím opláchnuť a na 30 minút vložiť do čistej vody

-  pijavicu lekársku použiť len raz

-  pijavicu lekársku dávať len na prekrvenú kožu

-  krvácanie po odsatí je dôležitou súčasťou a je zároveň dezinfekčným prostriedkom, preto netreba zbytočne   

   krvácanie zastavovať

Alergické reakcie

Lokálna alergická reakcia je prirodzená, pri veľkých rozmeroch svedčí o alergii na niektorú bioaktívnu zložku.

Veľmi dlhé dodatočné krvácanie

Sa vyskytuje pri kŕčových žilách , krvných podliatinách, priamo na žile, pri liekoch na riedenie krvi, pri ochorení pečene a obličiek, vtedy sa cez ranu previaže obväz a krvácanie ustane.

 

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na terapiu. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po terapii nadmerná únava, alebo naopak zvýšená aktivita. Lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice lekárskej, je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať, pretože je veľké riziko vzniku sekundárnej infekcie rany.

 

Vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie, t.j. viac ako 24 hodín, alergie, infekcia rany a ťažko sa hojaca  rana.

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej, niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info